Gdzie i kiedy?
Szczecin
Od: sobota, 23 lutego 2013, 10:00
Do: sobota, 23 lutego 2013, 12:00
Za ile?
25zł | Zamówienia: www.poszczecinie.pl
Trzy szczecińskie ratusze i niezliczona ilość legend i historii. Kim była najsłynniejsza czarownica Szczecina? Jak wybudować ogromny budynek na bagnach? Który budynek jest najlepszym przykładem kunsztu architektury Wilhelma Meyera -Schwartau? Tego i wielu, wielu innych ciekawostek z miasta trzech ratuszy dowiemy się na najbliższej wycieczce z cyklu poszczecinie.pl.

Za rzucenie klątwy na ród Gryfitów, ścięta i spalona, uznana za czarownicę – Sydonia von Borck. Jak jednak wyglądały średniowieczne sąd nad czarownicami? I jaką w tym odgrywał ratusz miejski? Ratusz Staromiejski, w którym dziś mieści się Muzeum Historii Szczecina to pierwszy punkt na trasie nowej wycieczki poszczecinie.pl. Ten średniowieczny budynek będzie idealnym początkiem historii średniowiecznych sądów – przede wszystkim tych nad czarownicami. Grzegorz Kruszewski, który już tradycyjnie będzie oprowadzał wycieczkę, opowie o roli ratusza w średniowieczu. Ale opowiadani z przeszłości będą tematem rozmów. Fani architektury również znajdą coś dla siebie, nie zabraknie tajemnic stawiania takiego budynku, mało z nas wie, że Ratusz Staromiejski został wybudowany na podmokłym terenie. Jak to zrobiono?

Malkontenci powiadają, że Szczecin jest nieatrakcyjnym miastem ponieważ nie ma standardowego – jak w innych miastach – ryneczku. Nawet nie zdają sobie sprawy z tego w jak wielkim błędzie są! Z Ratusza Staromiejskiego przeniesiemy się na ryneczek, a przewodnik wyjaśni dlaczego w naszym mieście jest tak wiele. Ryki są uzupełnieniem krajobrazu ratuszy – jednak to wciąż te budynki będą głównym tematem spaceru. Z Ratuszu Staromiejskiego przeniesiemy się do budynku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Ale nie w głowie będą nam lekarskie nauki – to kolejna ciekawostka – dzisiejszy budynek uniwersytetu, który nota bene kształtem zbliżony jest do kościoła, w przeszłości był ratuszem. W każdym fragmencie dumnie wznoszącego się nad Odrą budynku PUM-u znajdziemy kunszt architekta-artysty, Wilhelma Meyera -Schwartau. O jego walorach również wspomni przewodnik.

Na koniec wycieczki „perła neogotyku” Ratusz Czerwony. Wybudowany pod koniec XIX wieku do dziś jest przykładem jednego z najlepszych tego typu budynków. Ile w nim francuskich inspiracji? I jak wyglądał przed wiekiem, w otoczeniu pięknego parku, fontann? Wszystkiego dowiemy się słuchając opowiadań przewodnika.

Organizatorzy wycieczki przygotowali dla słuchaczy bogaty materiał, który pomoże im zrozumieć i wyobrazić sobie Szczecin z przeszłości. Nie zabraknie historycznych zdjęć i rycin. A na koniec już tradycyjnie, uczestnicy będą mieli okazję przy kawie, herbacie podyskutować o Szczecinie – mieście, które warto znać.  

Terminy: 9 i 23 lutego

Zamówienia: www.poszczecinie.pl

Miejsce zbiórki zostanie podane osobom, które potwierdzą rezerwacje.